W karierze każdego wędkarza zdarzają się sytuacje, w których zawodzi go żyłka wędkarska. W takich przypadkach dobrym rozwiązaniem jest plecionka – rodzaj linki zrobionej z wielu włókien. Plecionki różnią się od żyłek kilkoma istotnymi aspektami. Plecionka jest nierozciągliwa, dzięki czemu doskonale przenosi brania oraz pozwala wędkarzowi znacznie lepiej rozpoznać łowisko, co bezpośrednio przekłada się na lepsze wyniki podczas łowienia. Jest ona znacznie bardziej wytrzymała na uszkodzenia mechaniczne oraz zwykłe zużycie.

Po zakończeniu sezonu żyłka wędkarska jest zwykle poobcierana i poskręcana – plecionka jest zdecydowanie bardziej odporna na tego typu zjawiska. Wytrzymuje ona również znacznie większy ciężar – plecionka tej samej średnicy jest kilkukrotnie mocniejsza od żyłki, co w przypadku wędkowania w łowiskach o dużej ilości zaczepów zdecydowanie ogranicza utratę ulubionych i często drogich przynęt. Ta cecha sprawia też, że plecionka jest często stosowana przy połowie dużych drapieżników, jak na przykład szczupaki oraz sumy, a większość wędkarzy spinningistów nie wyobraża sobie obecnie łowienia sandaczy z użyciem żyłki.

Konkretne kolory plecionki stosowane są przy połowie dorszy lub sandaczy na dużych głębokościach. Więszość plecionek niestety w pewnym stopniu chłonie wodę, co przy ujemnych temperaturach może spowodować jej zamarzanie na przelotkach i szpuli kołowrotka, co ma negatywny wpływ na komfort łowienia. Podczas jej stosowania, należy zwrócić szczególną uwagę na obecne warunki pogodowe.

Plecionka jest również bardziej widoczna pod wodą, co należy wziąć pod uwagę przy połowie ostrożnych ryb, takich jak klenie, jazie oraz pstrągi – wówczas użycie plecionki może spowodować mniejszą ilość brań. Tę wadę można jednak łatwo zredukować wiążąc do plecionki długi przypon strzałowy z żyłki lub fluorocarbonu. W naszej ofercie znajdziesz duży wybór plecionek renomowanych firm, takich, jak Berkley, D.A.M., Daiwa, Dragon, Molix, Momoi, PowerPRO, Savage Gear czy Spiderwire.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium